Kde koupit doménu a získat webhosting zdarma?
3.6.2024Tvorbu internetových stránek zvládne v dnešní době každý v pohodlí svého domova. Získat doménu a webhosting zdarma je s Webnode hračka. Stačí vám počítač, připojení k internetu a pár minut času. Vlastníkem webu se můžete stát během chvilky.
Obsah
- Co je to doména?
- Struktura názvu domény
- 8 důvodů, proč doménu potřebujete
- 8 tipů, jak vybrat název domény
- Registrace domény
- Kolik stojí doména?
- 2 způsoby, jak získat doménu zdarma
- Jak získat vlastní doménu s Webnode
- Co je to hosting a jak ho získat zdarma
- Často kladené otázky o doméně a hostingu
Co je to doména?
Prvním krokem k tomu, abyste mohli začít, je pochopit, jak domény fungují. Co se stane poté, co někdo zadá do adresního řádku vaši doménu?
Aby mohl prohlížeč otevřít vaši stránku, zašle požadavek do DNS (Domain Name System) databáze – místa, kde jsou domény překládány do IP adres.
IP adresy používají počítače, aby spolu mohly komunikovat. Skládají se z číselných řad jako např. 193.86.73.180. Čísla jsou pro počítače ideálním komunikačním nástrojem, ale pro lidi jsou nečitelná. Proto lidé vymysleli zjednodušení – číselnou IP adresu nahrazují slovy, tedy doménami.
Díky IP adrese je váš požadavek předán konkrétnímu serveru, kde jsou uložena data vašich webových stránek. Tento server pak odešle zpět soubory, které tvoří vaše stránky a ty se objeví v prohlížeči.
Jak funguje DNS v praxi.
Může to znít jako komplikovaný proces, ale všechno se odehraje tak rychle a hladce, že vás ani nenapadne, jak komplikované kroky se skrývají v pozadí.
Struktura názvu domény
Co je to doména? Doména, například webnode.com, je internetová adresa, neboli unikátní jméno, které si pro své internetové stránky zvolíte a podle kterého vás najdou vaši zákazníci.
Pro lepší pochopení struktury domény si pojďme podrobně rozebrat, z čeho se skládá URL adresa – (Uniform Resource Locator). URL a doména nejsou jedno a to samé. Doména je jen část z delší URL adresy. Spolu s dalšími detailními informacemi slouží k navedení prohlížeče na konkrétní webovou stránku.
Podívejme se na konkrétní příklad, jak by adresa webu mohla vypadat:
URL adresa se v našem příkladu skládá z:
HTTP/HTTPS (HyperText Transfer Protocol/Secure)
Jde o protokol, který slouží ke komunikaci nebo přenosu dat mezi servery. Pokud je na jeho konci i písmeno „S”, znamená to, že spojení s navštívenou stránkou je „bezpečně zakódováno” certifikátem SSL (Secure Sockets Layer). Jde o protokol, který umožňuje šifrování a autentizaci dat, která se posílají přes internet. Můžete se spolehnout, že data, která sdílíte s touto stránkou, se nedostanou do nepovolaných rukou.
Většina moderních prohlížečů protokol přímo v adresním řádku nezobrazuje, zobrazí vám ale varování, pokud stránka, kterou se chystáte navštívit, není bezpečná.
V horním rámečku vidíte, jak vypadá bezpečná stránka a ve spodním, jak vypadá varování v případě nezabezpečené stránky.
Protokol HTTPS je v dnešní době nezbytností, zejména, pokud provozujete internetový obchod a pracujete s osobními daty zákazníků. Pokud si e-shop nebo internetové stránky vytvoříte s Webnode, HTTPS bude jejich automatickou součástí.
WWW (World Wide Web)
Zkratka www identifikuje adresu webových stránek. Tato část URL adresy může identifikovat také subdoménu a někdy vypadá například takto: blog.mojestranky.cz nebo https://www.webnode.com/cs/blog/
Subdoména (Doména třetí úrovně)
Subdoména je od hlavní domény oddělena tečkou. Řekněme, že vlastníte stránky, které prezentují vaše květinářství na doméně – vonavekvetiny.cz – a rozhodnete se otevřít i internetový obchod. Zároveň si přejete, aby obchod byl součástí vaší existující značky a obchodního názvu. Doména by tedy měla být stejná. Internetový obchod ale nechcete provozovat na firemním webu, protože potřebujete sdílet jiný obsah. Toto dilema lze vyřešit právě vytvořením subdomény pro váš nový internetový obchod: obchod.vonavekvetiny.cz. Pokud si doménu registrujete u Webnode, můžete požádat o vytvoření subdomén zdarma.
Doména druhého řádu (SLD = Second Level Domain)
Toto je konkrétní doména, kterou si zaregistrujete. Vezmeme-li si například adresy google.com nebo seznam.cz, doménou druhého řádu jsou slova google a seznam. Jsou tou nejdůležitější částí domény a většinou odrážejí název firmy. Doména druhého řádu je pro každou doménu jedinečná a může obsahovat písmena, čísla a pomlčky.
Doména nejvyššího řádu (TLD = Top Level Domain)
Jde o koncovku domény nebo kombinaci písmen na konci názvu domény. Existují 3 typy domén nejvyššího řádu:
- ccTLD: Kód národní domény nejvyššího řádu (Country Code Top-Level Domains)
- Skládají se ze 2 písmen a odrážejí mezinárodní název státu. Příkladem mohou být .es pro španělsko nebo .cz pro Českou republiku. Těchto domén existuje 312. Některé zakoupíte pouze, pokud prokážete trvalý pobyt v dané zemi. Většinou jsou však dostupné jakýmkoliv zákazníkům z celého světa. Dobře fungují, pokud se chcete zaměřit na zákazníky z dané země.
- gTLD: Generická doména nejvyššího řádu (Generic Top-Level Domains)
- Jde o známé domény jako .com, .info, nebo .net. Odrážejí spíše téma než geografickou lokaci. Určitě znáte doménu .com – ale víte, že vlastně znamená „komerční” (commercial) a doména .org je určena primárně pro neziskové organizace? Narozdíl od národních domén ccTLD se skládají minimálně ze 3 písmen. Hodí se, pokud míříte na mezinárodní publikum.
- sTLD: Sponzorovaná doména nejvyššího řádu (Sponsored Top-Level Domains)
- Jde vlastně o podkategorii předchozích domén. Jsou určené pro konkrétní typy organizací či institucí a nemůže je zakoupit libovolný uživatel. Například doména .gov je vyhrazená pro státní úřady, .edu pro vzdělávací instituce nebo .museum pro muzea. Sponzorovaná doména zvyšuje dané společnosti důvěryhodnost, i když může být složitější si ji zaregistrovat – je potřeba být některou ze schválených organizací.
Generická doména .com zůstává nejoblíbenější doménou nejvyššího řádu, i když nově vznikající domény pro nejrůznější obory začínají z její popularity ukrajovat – existují už i TLD domény jako .bar, .photo, .design. Podívejte se na domény, které si můžete pořídit u Webnode. Některé domény navíc můžete na první rok získat u Webnode zdarma.
Kořenová doména (Root domain)
Na tento termín můžete narazit například, když si zakládáte účet Google AdSense. Jde vlastně o kořen domény – kombinaci domény druhého a nejvyššího řádu, například: google.cz, webnode.cz. Všechny stránky vašeho webu mají stejný základ (kořen) domény.
Cesta
Cesta vám přesně ukazuje, na které stránce webu se nacházíte. Jde o slovo za lomítkem, které identifikuje, kterou stránku (soubor nebo obrázek) jste otevřeli. Na stránce webnode.com/cs/sablony si například můžete prohlédnout všechny šablony v naší nabídce.
Ve zbytku článku se budeme zaměřovat hlavně na domény nejvyššího a druhého řádu, protože jsou to části doménového jména, se kterými si uživatelé při registraci vlastní domény nejčastěji nevědí rady.
8 důvodů, proč doménu potřebujete
Vlastní doménu si může zaregistrovat kdokoliv, je to snadné, levné (doménu můžete dokonce získat i zdarma) a zvládnete to za pár minut. K čemu se ale vlastně doména používá a jaké jsou její výhody?
V dnešní digitální době jsme zvyklí na to, že máme všechny informace na dosah. Znamená to, že ať jste podnikatel, firma či blogger, lidé očekávají, že o vás nebo vaší firmě snadno a rychle najdou všechny informace na internetu. Můžete mít jednoduchý profil na sociálních sítích, ale webové stránky s vlastní doménou vám přinesou mnoho výhod.
- Pomáhá budovat vaši online identitu.
- Nezáleží na tom, jaký typ webových stránek provozujete. Chcete-li uspět, je potřeba se na internetu dobře prezentovat. Myslete na každý detail a buďte připraveni na okamžik, kdy si vaše jméno nebo firmu vyhledá potenciální zákazník. Vaše doména bude tím prvním bodem, se kterým se zákazníci setkají.
- Vaše stránky budou lépe zapamatovatelné.
- Představte si, že máte schůzku s potenciálním zákazníkem a probíráte možnou spolupráci. Zapamatuje si zákazník název vašich stránek, aby si je později snadno otevřel? S dobrou doménou máte vyhráno.
- Dodá vaší firmě profesionální vzhled a podpoří vaši firemní identitu.
- Jako majitel firmy potřebujete na zákazníky působit důvěryhodně. S vlastní doménou snadno a okamžitě nastartujete profesionální firemní identitu.
- Umožní vám vytvořit si profesionální e-mailovou adresu.
- E-mailová adresa s vaší vlastní doménou bude působit mnohem profesionálněji, než když zákazníkům jako svůj kontakt nadiktujete e-mailovou adresu u Gmailu nebo Seznamu.
- Pomůže vám s optimalizací pro vyhledávače.
- Záleží vyhledávačům na doméně? Pokud má vyhledávač na výběr dvě webové stránky s podobným obsahem i zpětnými odkazy, jednoznačně si vybere ty, které mají vlastní doménu. Jde o důkaz, že jsou webové stránky důvěryhodné. Proto vám doména v rámci SEO může výrazně pomoci, i když jde jen o jeden z faktorů úspěšné optimalizace.
- S vlastní doménou si snadno vytvoříte subdomény.
- Na vlastní doméně můžete vytvořit neomezené množství subdomén a využít je například pro samostatný blog nebo e-shop pod vaší značkou.
- Vlastní doména vám umožní se svobodně pohybovat po digitálním světě.
- Když se rozhodnete změnit poskytovatele hostingu, přestěhovat se do zahraničí nebo začít využívat vlastní server, vaše doména s vámi zůstane. Můžete tak pokračovat v budování značky, aniž byste museli začínat od začátku. Z pohledu SEO vyhledávače berou v úvahu i stáří domény.
- Doména patří výhradně vám
- Když si u Webnode zaregistrujete vlastní doménu, stáváte se jejím výhradním vlastníkem. Nikdo jiný ji nemůže využívat, zůstává vaše po celou dobu, kdy prodlužujete její platnost.
8 tipů, jak vybrat název domény
Při registraci domény je potřeba si vybrat jak doménu nejvyššího řádu, tak doménu druhého řádu (TLD a SLD). Může to být složité rozhodnutí, proto pro vás máme tipy, jak zvolit tu nejlepší doménu.
- Držte se krátké a jednoduché domény
- Ideální délka je do 14 znaků, snažte se vyhýbat speciálním znakům, jako jsou čísla nebo pomlčky.
- Vyberte slovo, které se snadno vyslovuje i píše.
- Jde vlastně o doplnění prvního pravidla – cílem je doména, kterou si zákazník snadno zapamatuje a nebude mít problém ji správně zapsat do adresního řádku. Pokud si nebude jistý, kde přesně měla být pomlčka, nebo jestli má číslo v doméně napsat slovem nebo číslicí, může se stát, že vaše stránky nenajde.
- Buďte originální.
- Na světě je registrováno přes 360 milionů domén a vymyslet jedinečnou doménu tak může být náročné. Je možné, že spousta domén, které by se vám hodily – jsou krátké, trefné, odpovídají vašemu oboru a snadno se pamatují – už je obsazená. I tak se zkuste odlišit od ostatních. Můžete do domény přidat své jméno, název vaší firmy, hru se slovy nebo zkratku – tak vznikl i název Google. Pro inspiraci můžete vyzkoušet i generátor domén.
- Použijte název své firmy
- Máte-li již zavedenou firmu a známé jméno, je nejjednodušší použít jako svou doménu právě to (jako twitter.com, google.cz, seznam.cz.). Domény, které obsahují název firmy, se dobře umisťují ve vyhledávání, pravděpodobně ale budete muset pracovat na propagaci, aby si zákazníci skutečně spojili název vaší firmy se službami a produkty, které nabízíte.
- Myslete dopředu.
- Pokud byste chtěli název své firmy v budoucnu měnit, může vás to stát peníze i umístění ve výsledcích vyhledávání. Představme si, že prodáváte pizzu. Název tanejlepsipizza.cz se tedy zdá jako skvělá volba. Je ale možné, že v budoucnu rozšíříte svou nabídku a doména, zaměřená výhradně na pizzu, by vás mohla limitovat. Zkuste při výběru domény myslet dopředu a zahrňte do svých úvah i své plány do budoucna.
- Zvažte využití klíčového slova.
- Výhodou domény, která obsahuje klíčové slovo, je, že je zákazníkovi naprosto jasné, co na stránkách najde, když klikne na vaši doménu. Domény s velkým množstvím klíčových slov však často používají spammeři. Je tedy lepší vybrat si jedno klíčové slovo a to použít. Jinak riskujete, že vás zachytí algoritmus Google, který domény s velkým množstvím klíčových slov penalizuje.
- Přidejte své místo působení.
- Pokud se chcete zaměřit na konkrétní město nebo oblast, pomůže zmínit přesné místo vašeho působení i v doméně. Zákazníkům urychlíte hledání a vyhledávače mohou vaše stránky pro konkrétní oblast upřednostňovat.
- Zvolte obecně známou doménu nejvyššího řádu.
- Je-li to možné, vyberte si doménu, kterou lidé ve vaší zemi dobře znají. Ve Spojených státech uživatelé očekávají .com, v Německu .de a u nás .cz. Pokud chcete působit celosvětově, je nejlepší zvolit .com, na kterou jsou lidé obecně zvyklí. Když zvolíte doménu, která působí neobvykle, zákazník si ji nemusí zapamatovat a může mít problém vaše stránky dohledat. Dobrou strategií je také registrovat si domény s různými koncovkami a tu nejobvyklejší nastavit jako primární.
Registrace domény
Doménová jména lze registrovat přímo u registrátorů domén nebo prostřednictvím poskytovatelů. Registrátoři domén jsou společnosti oprávněné přímo spravovat registraci doménových jmen. Poskytovatelé jsou zprostředkovatelé, kteří nabízejí domény k prodeji, ale obvykle spolupracují s registrátory při provádění samotných registrací.
Doménu si můžete zaregistrovat na různě dlouhou dobu, obvykle od 1 roku do 10 let. Čím delší dobu zvolíte, tím lepší cenu většinou dostanete. Nezapomeňte si registraci domény včas prodloužit, jinak by si ji mohl zaregistrovat jiný uživatel a vy o ni nenávratně přijdete. Pokud doménu již nepotřebujete, stačí její registraci dále neprodlužovat.
Registrace domény je jednoduchý proces, kterým projdete během několika kliknutí. S Webnode se dozvíte, jak úspěšně dokončit registraci domény v 6 krocích, aniž byste museli opustit internetový prohlížeč.
Kolik stojí doména?
Cena domény se odvíjí od toho, jaký typ domény nejvyššího řádu si zvolíte a u kterého registrátora si ji zaregistrujete.
Doménu obvykle není možné získat zdarma. Obecné domény jako .cz nebo .eu se dají zaregistrovat zhruba od 150 do 500 korun, zatímco u speciálních a originálních domén jako .bar nebo .security se může cena vyšplhat i na desetitisíce korun.
Více obvykle stojí prodloužení domény. Doménu se vyplatí zaregistrovat na delší dobu, je ale možné, že v budoucnu bude cena vyšší než ta, kterou zaplatíte při první registraci. Dávejte si pozor i na skryté poplatky, někteří poskytovatelé si účtují speciální poplatky za správu domény nebo transfer domény k jinému poskytovateli. Webnode k nim nepatří, můžete se spolehnout na ceny, které jsou uvedené v našem ceníku domén.
2 způsoby, jak získat doménu zdarma
Pokud byste rádi ušetřili, nebo dokonce získali pro své stránky doménu zdarma, existují 2 možnosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody každé z nich.
1) Vytvořte si své webové stránky na bezplatné subdoméně
Mnoho nových majitelů webových stránek chce napoprvé vklouznout do vlastnictví webu bez větších závazků. Jestli si chcete nejdříve vyzkoušet, jak bude váš web vypadat a otestovat jeho funkce, stránky na subdoméně zdarma jsou dobrým řešením.
Různé nástroje na tvorbu webových stránek většinou umožňují vytvořit si web na subdoméně zdarma. Podmínky se však liší nástroj od nástroje. Stránky vytvořené zdarma například nemusí být možné publikovat bez zakoupení domény nebo jiných služeb. Existují samozřejmě i takové služby, u kterých své stránky můžete na subdoméně zdarma provozovat libovolně dlouho.
S Webnode své stránky spustíte skutečně zdarma. Není potřeba registrovat doménu, ani hradit prémiové služby. Stránky můžete spustit na bezplatné subdoméně Webnode, např. mojestranky.webnode.cz, a vlastní doménu k nim můžete připojit později.
Provoz stránek na subdoméně zdarma má ale různé nevýhody:
- Nejste vlastníkem domény
- Subdoména zůstává vlastnictvím poskytovatele webových stránek. Všechny subdomény jsou závislé na hlavní doméně, pokud tedy doména vašeho poskytovatele například expiruje, nebo je za něco penalizována, vaši subdoménu to může také negativně ovlivnit.
- Dlouhá a složitá doména
- Doména, která obsahuje tečky a za nimi subdoménu s názvem poskytovatele, může být pro uživatele těžko zapamatovatelná. Cílem vašich stránek by mělo být přilákat zákazníky a zaujmout je natolik, aby se rádi vraceli. Proto je nejlepší jim cestu na váš web co nejvíce usnadnit.
- Důvěryhodnost
- Web na subdoméně nepůsobí tak profesionálně jako ten, který má vlastní doménu. Doména dává zákazníkovi vědět, že to s obchodem myslíte vážně. Bez ní web působí spíše jako nově založený, bez zájmu a investic majitele.
- Optimalizace pro vyhledávače
- Webové stránky na subdoméně mohou vyhledávače znevýhodňovat. Naopak ty, které mají doménu vlastní, mohou získat o něco lepší pozice ve výsledcích vyhledávání.
- Ochrana firemní identity
- Pokud se vám daří úspěšně budovat svou značku a firemní identitu, ale nevyužíváte vlastní doménu s firemním názvem, může se stát, že si někdo zaregistruje doménu s názvem vaší firmy. Získat své jméno zpět bývá v takové situaci složitým a nákladným procesem.
Když zvážíme všechna pro a proti, vytvoření stránky na subdoméně zdarma vám můžeme doporučit jako součást krátkodobé strategie. Pro začínající podnik může být dostačující, ale pokud to se svojí vizí či firmou myslíte vážně, doporučujeme vám přejít na vlastní doménu co nejdříve to půjde.
2) Získejte doménu zdarma na první rok
Doména na první rok zdarma při prvním zakoupení určitých prémiových služeb je výhoda, kterou nabízí mnoho registrátorů a poskytovatelů domén včetně Webnode. Získáte tak přístup k prémiovým funkcím a ušetříte za doménu, což se vám při zakládání nových stránek může určitě hodit.
Jak získat vlastní doménu s Webnode
Kde registrovat doménu? Celý proces registrace a koupě domény se u Webnode skládá z několika jednoduchých kroků. Největší výhodou je to, že se nemusíte starat o žádné technické detaily – celý proces proběhne automaticky. Stačí dodržet následující kroky a do 24 hodin se webové stránky začnou zobrazovat na vaší nové doméně.
1. Zaregistrujte se a vyberte si šablonu
Jděte na webnode.com/cs/ a zaregistrujte se pomocí své e-mailové adresy, vašeho účtu na Facebooku, nebo Google účtu. Pak si vyberte šablonu, která nejvíce odpovídá vaší představě a požadavkům.
Šablony Webnode
2. Upravte své webové stránky
Vložte do šablony svůj obsah. Nahrávejte obrázky, přepište texty, vytvořte nadpisy, případně přidejte do internetového obchodu své produkty. Jakmile jste s obsahem spokojení, je čas na registraci vlastní domény.
V detailu projektu klikněte na „Zaregistrovat doménu”
K nákupu domény se dostanete ze sekce Nastavení v editoru, případně z administrace projektu.
Ve Webnode editoru klikněte na „Nastavení”.
3. Vyhledejte dostupné domény
Pokud jste se ještě nerozhodli pro konkrétní doménové jméno, uvidíte dva návrhy založené na názvu vašich stránek. Chcete-li doménu upravit podle svých představ, zkontrolujte nejdřív, jestli si ji už nezaregistroval někdo jiný.
Jak zjistit, jestli je doména dostupná? Jednoduše vyplňte doménu do pole pro vyhledávání a zjistěte, jestli je obsazená či nikoliv. Pokud je doména dostupná, můžete si ji ihned zaregistrovat. Je-li obsazená, systém vám nabídne dostupné alternativy.
Jak ověřit, jestli je doména dostupná? Napište název domény do vyhledávacího pole a stiskněte Enter nebo klikněte na ikonu lupy. Jakmile najdete požadovanou doménu, klikněte na Registrovat.
4. Zvolte předplatné prémiových služeb
Pokud chcete získat doménu na první rok zdarma, vyberte si jeden z balíčků prémiových služeb – Mini, Standard, Profi nebo Business. Jednotlivé balíčky nabízejí různé pokročilé funkce a obsahují určité limity dostupného prostoru na disku a přenosu dat, které jsou důležitou součástí hostingu.
Jak koupit doménu? Nejdříve si zvolte balíček služeb, který vám vyhovuje nejvíce, a klikněte na Vybrat balíček.
5. Vyplňte kontaktní údaje
Vyplněné kontaktní údaje slouží k vaší identifikaci jako majitele domény – technicky i právně. Je tedy důležité vyplnit je správně a uvést platnou e-mailovou adresu.
Vyplňte formulář a zkontrolujte, že jste uvedli správné osobní údaje, aby na vás mohla být doména registrována. Klikněte na Pokračovat.
6. Zvolte platební metodu
V posledním kroku zvolte platební metodu z nabízených možností a jakmile platba proběhne, můžete se pohodlně usadit a relaxovat – máte hotovo. Po spárování platby s objednávkou registrace domény vám od Webnode přijde zpráva, že registrace domény proběhla úspěšně.
Zvolte způsob platby, klikněte na tlačítko Zaplatit a dokončete objednávku.
V průběhu posledního kroku zvažte skrytou registraci domény. Kontaktní informace, které vyplníte při registraci domény, sbírá organizace ICANN a ukládá je do veřejného registru vlastníků domén. Chcete-li skrýt své osobní údaje a ochránit se před spammery, můžete zvolit službu skryté registrace. Díky této službě se místo vašich kontaktních údajů do registru uloží údaje Webnode, i když vy samozřejmě zůstáváte vlastníkem domény.
Pro skrytí vašich údajů zaškrtněte možnost Chci skrýt svoje osobní informace.
Jak si zřídit e-mailovou adresu na vlastní doméně
Jakmile je vaše doména zaregistrovaná a aktivní, založte si e-mailovou adresu na vlastní doméně a posuňte svou profesionální image o další stupeň výš. E-mailovou adresu založíte snadno v administraci vašich stránek. Jde ještě o jednodušší proces, než je registrace domény – vyplňte krátký formulář a máte hotovo.
Formulář pro založení e-mailové adresy na vaší doméně.
Co je to webhosting a jak ho získat zdarma
Co je webhosting a jaký je rozdíl mezi hostingem a doménou? Doména je jméno vašich webových stránek. Hosting je jako fyzická adresa, kde vaše stránky „bydlí”. Hosting je tedy prostor, kde je umístěn kód stránek, soubory, obrázky, texty a vše ostatní, co stránky tvoří.
Jak webhosting funguje?
Webové stránky jsou uloženy a hostovány na speciálních počítačích jménem servery. Existují různé typy hostingu. Nejobvyklejší a také nejdostupnější variantou je tzv. sdílený hosting. Jde o webhosting, který si volí většina majitelů osobních stránek nebo menších firemních webů. Vyhovuje stránkám, které nejsou náročné na poskytovaný prostor, a proto mohou své místo na serveru sdílet s podobnými stránkami. O technickou stránku hostingu se stará poskytovatel.
Jak funguje internetový hosting.
Na opačné straně spektra stojí server hosting, určený větším webům s vysokou návštěvností. Takové stránky mají speciální technické požadavky a potřebují mít prostor na serveru samy pro sebe. Server hosting umožňuje bližší dohled nad stránkami a poskytuje větší flexibilitu, ale vyžaduje pokročilejší technické znalosti a bývá také finančně nákladnější.
Proč je webhosting důležitý
K tomu, abyste mohli provozovat webové stránky, nestačí vlastní doména. Potřebujete i hosting. Můžete se o něj starat sami, nebo nechat všechny technické detaily na poskytovateli, kterého si zvolíte.
Kdo je poskytovatel hostingu? Jednoduše řečeno je to společnost, která nabízí hosting. Zajišťuje, aby byly vaše stránky dostupné pokaždé, když někdo napíše jejich adresu do prohlížeče.
Jak získat webhosting zdarma
Služby zdarma jsou skvělé, když potřebujete ušetřit. Pamatujte ale na to, že věci zdarma jsou často omezené. Webhosting zdarma může být dostačující pro čerstvě založené stránky bez větších požadavků. Na co si ale dát pozor? Oproti placenému hostingu nabízí varianta zdarma velice omezený prostor na disku i přenos dat. Při využití bezplatného hostingu se u některých společností zobrazují na webu reklamy.
Než se rozhodnete pro hosting zdarma, zvažte, kolik prostoru na disku a přenosu dat budete pro své stránky potřebovat. Pokud to poskytovatel umožňuje, je dobré začít s verzí zdarma a s tím, jak stránky rostou, postupně limity navyšovat.
Webhosting zdarma s Webnode
Všechny stránky vytvořené na Webnode získávají automaticky bezpečný a spolehlivý hosting zdarma. Navíc můžete hosting přizpůsobit tomu, jak vaše stránky rostou. Když zjistíte, že na stránkách potřebujete mít více obsahu, nebo když vám stoupne návštěvnost, můžete navýšit balíček prémiových služeb.
Funkce a výhody prémiových služeb Webnode
Bezpečnost je pro Webnode naprostou nezbytností, můžete se proto spolehnout na ochranu pomocí HTTPS a SSL, které zajistí bezpečnou komunikaci mezi servery a ochranu přenesených dat podle mezinárodních standardů. Pokud jde o výkon vašich stránek, u Webnode máte k dispozici spolehlivý hosting, díky kterému vaše stránky bez problémů poběží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. O hosting, ani o údržbu domény se nemusíte starat.
Jak tedy získat hosting s Webnode zdarma? Jednoduše se zaregistrujte, vyberte si šablonu a váš hosting poběží automaticky.
Často kladené otázky o doméně a hostingu
Kdy musím prodloužit svou doménu? Lze si doménu zajistit navždy?
Doménu není možné zakoupit navždy. Registraci je nutné každý rok obnovovat, doménu si ale můžete zaregistrovat u Webndode až na 10 let dopředu, po tuto dobu vám bude její registrace automaticky obnovována.
Kdy doména expiruje? Co se stane, když k tomu dojde?
Pokud registraci své domény před koncem předplatného nestihnete obnovit, automaticky expiruje. Některé domény mohou spadnout do tzv. karantény. Po určitou dobu nejsou veřejně dostupné a vy máte předností právo doménu prodloužit. Délka karantény závisí na typu domény, a ne každá doména nejvyššího řádu (TLD) toto období má. Po uplynutí dané doby si doménu může registrovat kdokoliv další.
CZ domény jsou po uplynutí karantény od května 2024 umísťovány do aukce. Více si o aukcích domén můžete přečíst v našem článku. Za obnovení domény z karantény platíte poplatek, doménu tedy prodlužujte ještě před expirací.
Potřebuji internetové stránky, abych si mohl zaregistrovat doménu?
Teoreticky stránky pro registraci domény nepotřebujete. Můžete si nejdříve zaregistrovat doménu a stránky si vytvořit později, nebo vůbec. Doménu si můžete ponechat zaregistrovanou pro ochranu svého obchodního jména, nebo některou z žádaných domén prodat kvůli výdělku. Záleží to i na registrátorovi.
U Webnode potřebujete mít pro registraci domény založený konkrétní projekt/web. Kdykoliv ale můžete doménu přesunout k jiným webovým stránkám nebo ji převést k jinému poskytovateli.
Mohu doménu koupit i bez hostingu, nebo jen s hostingem?
Hosting k registraci domény nepotřebujete. Pokud je vámi zvolená doména dostupná, můžete si ji u registrátora zakoupit. Pak je doména vaše a nikdo jiný pod ní nemůže provozovat své stránky. Hosting si můžete pořídit později, až se rozhodnete, že je čas vytvořit si vlastní stránky.
Nejjednodušším řešením je pořídit si doménu a hosting u stejného poskytovatele. Nákup, údržba i obnovování služeb je tak nejjednodušší, a stačí vám jediný účet. Webnode vám nabízí registraci vlastní domény i s hostingem.
Pokud si pořídíte doménu u jedné společnosti a hosting u druhé, budete svoji doménu muset nasměrovat k hostingové společnosti pomocí DNS záznamů, k tomu potřebujete mít technické znalosti nebo se můžete obrátit na podporu registrátora domény.
Můžu doménu převést k jinému poskytovateli?
Ano, doménu můžete převést k jakémukoliv poskytovateli, kdykoliv potřebujete. Podívejte se na návod Jak převést doménu k Webnode.
Můžu změnit poskytovatele hostingu beze změny domény?
Ano, jako držitel domény můžete kdykoliv vyžádat změnu nastavení domény tak, aby ukazovala na kteréhokoliv poskytovatele hostingu.
Vytvořte si web s Webnode a získejte webhosting zdarma