Moderní webový design: Principy, trendy a nejlepší praktiky

11.11.2024
Design webových stránek

Moderní webový design není jen o vzhledu, zahrnuje také funkčnost, uživatelský zážitek a přehledné rozhraní, které návštěvníky zaujme od okamžiku, kdy na web vstoupí. S dodržením klíčových principů a postupů dobrého webdesignu může zdokonalit své webové stránky tak, aby byly atraktivnější, uživatelsky přívětivější a úspěšnější.

Ukážeme vám základní prvky moderního webového designu a prozradíme tipy, které vám pomohou vytvořit webové stránky, které nejen skvěle vypadají, ale také dobře fungují.

Obsah:

  1. Vývoj web designu
  2. Principy web designu
  3. Nejlepší praktiky webového designu
  4. Trendy ve web designu
  5. Příklady moderního web designu

Vývoj web designu

Vzhled internetových stránek se za posledních 30 let hodně vyvíjel. Vůbec první webové stránky spustil CERN v roce 1991. Stejně jako u většiny webových stránek z počátku 90. let šlo především o funkčnost – přivítal nás obyčejný text na bílém pozadí. S rostoucí popularitou internetu se však rozvíjel i design webových stránek. Design webu je všechno to, co návštěvník na webu vidí a s čím interaguje.

Pamatujete si ještě, jak vypadaly weby v devadesátých letech a na začátku milénia? Ostré hrany, křiklavé barvy, omezené množství fontů, žádné zarovnání textu – stránky vypadaly spíše jako koláže vytvořené ve Wordu v kombinaci s fotografiemi, připíchnutými na nástěnku. I když byl barevný kaleidoskop ve své době inovativní, web design od té doby ušel dlouhou cestu.

Počátky webdesignu

Počátky webdesignu

Na začátku tisíciletí byly základními prvky stránek navigační lišta se záložkami, které vedly na podstránky, titulek stránky a logo. Počátky webového designu se soustředily na informační hodnotu a texty. Mluvíme o první generaci webů – takzvaný „Web 1.0“.

Zhruba od roku 2004 jsme nejvíce využívali Web 2.0, který se soustředí na sledování, čtení a psaní.

Schéma vývoje internetu

Schéma vývoje internetu

Web 3.0 posouvá hranice ještě dál – soustředí se na (inter)aktivitu. To znamená, že návštěvníci mohou s webovou stránkou pracovat jako s programem nebo aplikací.

V současnosti se vývoj posouvá k symbiotickému webu (Web 4.0), který umožňuje přizpůsobitelný proces samostudia a interakce uživatele s webovými stránkami, aplikacemi a platformami.

S tím, jak se používání internetu přesunulo z počítačů na mobilní zařízení, se důležitým faktorem pro uživatelskou zkušenost stal také responzivní webový design.

Principy web designu

Design webových stránek by měl být poutavý, interaktivní a funkční. Dobrý webový design umožňuje návštěvníkům snadno a rychle najít cenné informace, a to estetickým způsobem. Pokud s web designem začínáte, je potřeba mít na paměti několik klíčových zásad.

Průzkum

Uživatelská zkušenost (UX) a uživatelského rozhraní (UI) jsou základními prvky designu webových stránek. UX design je zaměřený na vytvoření bezproblémového zážitku pro uživatele webu, zatímco UI se soustředí na vizuální aspekty.

Právě nalezení správné rovnováhy mezi estetikou a funkčností je klíčem k dobrému webovému designu. Průzkum a pochopení potřeb návštěvníků vašeho webu vám pomůže vytvořit web design, který bude nejen poutavý, ale také snadno použitelný.

Styly

Základní rámec webovým stránkám dává styl. Popisuje, jak jsou na stránce jednotlivé prvky rozložené a jak fungují navzájem. Nejdůležitějšími částmi jednotného stylu jsou:

  • navigační lišta
  • hlavička (s logem a volitelným titulkem a dalším obsahem)
  • patička
  • (volitelné) sekce
Hlavní prvky webové stránky, například navigační lišta, hlavička a patička

Hlavní prvky webové stránky, například navigační lišta, hlavička a patička

Tyto prvky jsou vzhledem k navigační liště uspořádány v tzv. standardním stylu. Existují 4 standardní styly, nejběžnějším rozložením je menu/navigační lišta nahoře nebo na levé straně. Webnode nabízí šablony se všemi běžnými typy rozložení.

Vlevo nahoře až vpravo dole: hamburger menu, navigační lišta nahoře, navigační lišta dole a navigační lišta vlevo

Vlevo nahoře až vpravo dole: hamburger menu, navigační lišta nahoře, navigační lišta dole a navigační lišta vlevo

Nezáleží na tom, kterou ze šablon si vyberete, později můžete mezi standardními styly přepínat.

I když je z 80 procent stále nejčastější navigační lišta nahoře, s dalšími možnostmi se setkáte čím dál více. Příkladem novějšího přístupu je čisté hamburgerové menu (tři krátké horizontální linky v rohu stránek), které po kliknutí otevře navigační lištu. Navigační lišta se také z vršku přesouvá blíže k prostředku stránek.

Patička stránek obvykle obsahuje právní informace, odkazy na sociální sítě a jiné kontaktní informace. Ty je vhodné uvést také vpravo nahoře. Proto Webnode šablony obsahují prostor v navigační liště, kam lze kontakty (a ikony sociálních sítí) vložit.

Smyslem standardního stylu je poskytnout návštěvníkovi ucelený přehled. Všechny prvky na stránce mají vyhrazený prostor, upouští se tak od raného webového designu, který připomínal mozaiku.

F-vzorec

V západních kulturách mají lidé tendenci číst zleva doprava a shora dolů podle vzoru „F“.

S tím, jak se naše oči při čtení automaticky pohybují zleva doprava, získají informace umístěné na pravé straně více pozornosti. To je důležité vzít v úvahu při plánování obsahu a rozvržení. S tím souvisí i řada trendů, loga se například standardně umisťují nahoru doleva, nebo doprostřed vrchní sekce.

Rozvržení

Rozvržení popisuje, jaký podíl by měly na obrazovce zabírat hlavní prvky. Můžeme je umístit doprostřed a kolem vytvořit okraje, nebo je nechat zabrat celou šířku stránky – můžeme si to představit stejně, jako formátování nadpisu ve Wordu – buď na šířku stránky, na střed, nebo doleva.

Jeden sloupec

V tomto rozvržení je veškerý obsah soustředěný v jednom sloupci, který zabírá většinu obrazovky nebo displeje. Jde o jednoduchý, nejčastěji používaný design.

Toto rozložení je ideální hlavně pro různá mobilní zařízení a v současnosti je velmi rozšířené a oblíbené.

Ukázka obsahu v jednom sloupci

Ukázka obsahu v jednom sloupci

Rozdělení obrazovky (Split-screen design)

Někdy potřebujeme na stránce zobrazit vícero důležitých informací vedle sebe.

Obvyklým formátem tohoto rozvržení je doplnění textového pole obrázkem nebo rozdělení textu do sloupců. Stejně dobře funguje i použití dvou obrázků s textovým polem nahoře nebo dole k rozdělení obrazovky.

Jedné z variant tohoto typu rozložení lze dosáhnout rozdělením obrazovky v různých poměrech, například 50:50.

Rozdělení obrazovky využívají velice často e-shopy, u kterých je pro prezentaci produktů stejně důležitý text i fotografie.

Ukázka rozdělené obrazovky

Ukázka rozdělené obrazovky

Mřížky

Rozložení obsahu do mřížky je stále populárnější hlavně díky platformám jako Pinterest, Facebook nebo X.

Mřížkové rozložení, také nazývané „card design“, připomíná karty rozložené do pravidelného obrazce. Funguje na jednoduchém principu – kombinuje výstižné obrázky a krátké popisky, které po kliknutí čtenáře zavedou k podrobnějšímu textu.

Webová grafika čtenáře snadno provede obsahem, který má před sebou přehledně rozložený. Prohlížení stránek je díky mřížkám jednodušší a zábavnější.

Příklad mřížek neboli karet

Příklad mřížek neboli karet

Rozlišujeme dva typy mřížek:

  • jednotlivé karty o stejné velikosti – souměrná mřížka
  • karty o různé velikosti – řádky mřížky mají různou výšku

„Nad ohybem“ a „pod ohybem“

Když otevřeme webovou stránku, uvidíme navigační lištu, hlavní obrázek v hlavičce, titulek a možná i část úvodního textu. Pokud chceme vidět víc, musíme scrollovat dolů.

To, co vidíme hned bez scrollování, se nazývá „část nad ohybem“, zbytek je „část pod ohybem“. Současný web design umisťuje nejdůležitější informace nad ohyb.

Abyste zaujali pozornost čtenáře, umístěte ty nejdůležitější a nejzajímavější informace do horní části každé podstránky webu, aby byly viditelné i bez scrollování.

Standardní styly a rozložení určují, jak bude stránka vypadat, ale design musí být i praktický. Informace jsme zvyklí najít rychle a jednoduše. Dobrý design je tedy především funkční.

SEO

K optimalizaci webu pro vyhledávače slouží například pole ve webovém editoru, do kterých je potřeba vložit klíčové fráze ve formě titulku a popisku každé podstránky webu.

Klíčová slova je potřeba umístit také do textů na webu. Nejdůležitější jsou pro Google nadpisy, obsažené v textu stránek. Největší prioritu mají nadpisy označené jako H1.

Moderní editory typ nadpisu definují už v kódu, stejně je tomu i u Webnode.

Nadpisy jsou tak v editoru Webnode označené jako H1 automaticky, takže se můžete soustředit na klíčová slova či fráze, které by měly obsahovat.

Rychlost

Rychlost jde ruku v ruce s jednoduchostí používání. Mezi důležité hodnoticí faktory Google patří rychlost načítání webu. Stránky, které mají optimalizovanou rychlost načítání, vyhledávač řadí ve výsledcích výše než ty ostatní.

Šablony Webnode jsou naprogramovány tak, aby se automaticky načítaly co nejrychleji, na jakémkoliv zařízení. Nejdůležitější je udržet optimální velikost obrázků, nahraných na stránky.

Uživatelská přívětivost

Jde v podstatě o co nejsnadnější přečtení a používání stránek. Odvíjí se od přehledné struktury a intuitivní navigace celým webem.

Šablony Webnode kladou důraz na jednoduchost. Obsahují jasnou strukturu, přehlednou navigaci a je v nich omezený počet podstránek, které můžete přidat pod jednotlivé stránky (na tři úrovně).

URL podstránky vytváří editor Webnode automaticky z názvu dané stránky. Snažte se proto podstránky pojmenovávat jednoduše – adresu si pak uživatel snadno zapamatuje. Příliš dlouhá adresa s mnoha pomlčkami nepůsobí dobře a k moderním webovým stránkám nepatří.

Například adresa vaší stránky „galerie“ bude vždy vypadat takto: „mojestranky.cz/galerie“. Pokud bude stránka galerie podstránkou jiné stránky například s názvem „moje práce“, bude mít URL adresa tento tvar: mojestranky.cz/moje-prace/galerie. Počet podstránek minimalizujte, aby se čtenáři dostali k potřebným informacím na co nejmenší počet kliknutí.

Responzivní webový design

Responzivní design znamená, že se vzhled stránek automaticky přizpůsobí jakémukoliv zařízení – počítači, telefonu, tabletu s malým i velkým displejem.

Nastavení typografie, písma, nebo zarovnání textu se přizpůsobuje změnám velikosti displeje či obrazovky – dlouhý text se zalomí do vícero krátkých řádků. Široký formát fotografie se převede na formát na výšku bez toho, aby utrpěla kvalita rozlišení.

Responzivní design si můžeme představit jako figurky rozložené na šachovnici. Tuto šachovnici můžeme roztáhnout nebo zmáčknout na všechny strany a figurky se přemístí tak, aby jejich rozestavení stále odpovídalo původní podobě.

Všechny šablony ve Webnode jsou naprogramované jako responzivní. Editor automaticky formátuje text tak, aby byl dobře čitelný, aniž by do něj například přidával další mezery.

Mobile first design

Tento princip jde ruku v ruce s responzivním webovým designem. Místo toho, aby se stránky navrhovaly primárně pro počítače, jako první se navrhuje mobilní verze a té se přizpůsobují verze pro desktopy a notebooky. V roce 2023 používalo chytrý telefon 82 % populace.

I proto Google upřednostňuje stránky, které jsou přizpůsobené mobilním zařízením. V přístupu „Mobile first“ nejde jen o responzivitu, důležité je také přizpůsobení celkové struktury, navigace a zajištění rychlého načítání obsahu.

Pravidelné testování

Design webových stránek se neustále vyvíjí. To, co dobře fungovalo dříve, nemusí fungovat v budoucnu. Z toho důvodu je důležité web často testovat, abyste zjistili, co mezi návštěvníky webu nejvíce rezonuje, a upravili vše, co neodpovídá aktuálním standardům.

Vzhledem k tomu, že návštěvníci webových stránek mají vysoké nároky na rychlost a intuitivní navigaci, je nezbytné čas od času své webové stránky zkontrolovat a ujistit se, že vše stále vede k požadovaným výsledkům.

Nejlepší praktiky webového designu

Šablona v online editoru poskytuje vše, co je pro vaše stránky potřeba. Získáte jednotný styl, základní funkce, kvalitní obrázky, odpovídající fonty a barevné schéma. To vše vám poslouží jako skvělá inspirace pro váš vlastní obsah. Šablona je skvělý základ – co ale tvoří opravdu dobré stránky?

Je na vás, abyste svým stránkám vtiskli jedinečnou podobu a upravili je pro tu nejlepší prezentaci svého byznysu. Při provádění změn na šabloně byste se měli držet zásad moderního web designu, které vám představíme níže.

Účel

Lidé očekávají od jednotlivých typů webových stránek různé věci. Proto je jednou z nejdůležitějších zásad webdesignu pochopení účelu webových stránek. I když základy zůstávají stejné, váš přístup se bude velmi lišit, pokud vytváříte například internetový obchod outdoorové firmy nebo web food bloggera.

Definování účelu webu vám umožní aplikovat zásady a techniky web designu tak, abyste návštěvníka dovedli k vytyčenému cíli – například k nákupu nebo přihlášení k odběru newsletteru.

Barva a písmo

Je důležité, aby vaše webové stránky byly vizuálně poutavé, ale také čitelné. Používání vysoce stylizovaných písem a nekompatibilních barevných kombinací může návštěvníkům webu ztížit nalezení potřebných informací na vašem webu, což negativně ovlivní jejich uživatelský zážitek.

Ujistěte se, že se tomuto faux pas webdesignu vyhnete. Udělejte si průzkum, jaká písma a barevná schémata nejlépe fungují u vaší cílové skupiny.

Volba písma v poli pro logo

Volba písma v poli pro logo

Textura

Textura souvisí s pozadím stránek. Nemusí být bílé ani jednobarevné. Může jít například o obrázek krajiny, animaci tekoucí vody nebo nějaký vzor. V editoru Webnode máte na výběr celou řadu různých textur pro pozadí sekcí a máte také možnost nahrát vlastní obrázky.

Struktura a navigace

V moderním webovém designu jsou osvědčené krátké a stručné úvodní stránky, které zároveň vzbuzují zájem. Z nich lze odkazovat na stránky s podrobnějšími informacemi.

Možností, jak dodat webu lepší a přehlednější strukturu, je vložení mřížky s obrázky (tzv. kartami), které po kliknutí návštěvníka dovedou na stránky s dalšími detaily. Každý obrázek by měl vystihovat téma nebo službu a odkazovat na podrobnější informace. Tímto způsobem ponecháte návštěvníkům kontrolu nad tím, jaké informace chtějí vidět, a vytvoříte interaktivní stránku.

Sekce

Sekce usnadní návštěvníkům procházení webu. Například na stránce s představením své firmy můžete začít příběhem o tom, jak to všechno začalo. Poté můžete sdílet další informace o milnících společnosti a odkazovat na medailonky členů týmu.

Méně je více. Tato poučka se hodí pro jakýkoliv obsah na jednotlivých stránkách. Myslete na délku textů, střídání různých pozadí sekcí, fonty i barvy. V současné době už není nutné, aby hlavička obsahovala titulek – nechte promluvit výstižný obrázek.

Negativní prostor

Bílé místo nebo prázdný prostor na stránce, známý také jako negativní prostor, poskytne oku odpočinek. Tento prostor je obvykle bílý nebo může jít o jemnou barevnou texturu mezi jednotlivými sekcemi, která je například umístěna i v pozadí stránek. Využijte negativní prostor, aby měl mozek návštěvníka čas vstřebat sdělení.

Pravidlo třetin

Toto pravidlo pochází z výtvarného umění a popisuje poměr, ve kterém je obsah umístěný v prostoru. Každou stranu obrazu či webové stránky rozdělte na třetiny a propojte jednotlivé třetiny rovnými linkami. Tam, kde se linky protínají, se oko automaticky zastavuje a je dobrou strategií umístit na takové místo důležitý obsah.

Obraz od Clauda Moneta „Procházka na vrchol útesu poblíž Pourville” zobrazuje dvě dámy, které stojí napravo od středu krajiny a shlížejí na normandské moře. Horní třetinu obrazu vyplňuje krásná oblačná obloha.

Obraz Procházka na vrchol útesu poblíž Pourville (1882) od Claude Moneta perfektně ukazuje dodržení pravidla třetin (Art Institute of Chicago).

Obraz Procházka na vrchol útesu poblíž Pourville (1882) od Claude Moneta perfektně ukazuje dodržení pravidla třetin (Art Institute of Chicago).

Není to náhoda, že jsou taková díla vyvážena a snadno pochopitelná.

Tento princip můžete ve webovém designu aplikovat tak, že ty nejdůležitější informace vložíte do první třetiny stránky. Na zbytek stránky můžete umístit méně důležité a doplňující informace.

Ukázka pravidla třetin – mřížka zobrazuje devět dostupných ploch, kam můžeme umístit objekt.

Ukázka pravidla třetin – mřížka zobrazuje devět dostupných ploch, kam můžeme umístit objekt.

Webnode editor vám naštěstí s dodržením tohoto pravidla pomůže. Ukáže vám devět možných sektorů v rámci sekce a vy si jednoduše vyberete, kam svůj obsah umístíte.

Konzistence je základ

Konzistence je zásadní pro každý aspekt vašich stránek – barvy pozadí, fonty, množství obsahu i jeho zaměření. Nezapomeňte, že v jednoduchosti je síla a nezahlcujte čtenáře – na každé stránce jim nabídněte jedno téma.

Představme si, že máte tesařskou dílnu. Zákazníky nepotěší, když na web umístíte obrázky z dovolené. Určitě pro ně budou přínosnější například videa z výroby, recenze spokojených zákazníků, nebo videa s prezentací výrobků. Kreativita je na místě, buďte ale konzistentní.

Vizuální hierarchie

Dalším osvědčeným postupem tvorby moderních webových stránek je upřednostnění vizuální hierarchie. Použití vizuálních prvků, které strategicky vedou pohled návštěvníka, je velmi efektivní. Uspořádání obsahu na webu podle důležitosti může návštěvníkům pomoci lépe pochopit nejdůležitější informace a procházet stránky.

Dobrý obsah

Důležitou součástí webového designu je také samotný obsah. Můžete mít sebekrásnější a funkčnější webové stránky, pokud jejich obsah ale nebude relevantní, pravděpodobně návštěvníky na webu dlouho neudržíte. Zaujměte uživatele kvalitním obsahem, který přirozeně prochází celou strukturou webu.

Trendy ve web designu

Rádi vám představíme ty nejdůležitější trendy webdesignu v roce 2024.

Jednoduchost

Jedním z největších trendů v oblasti web designu je jednoduchost. Příliš mnoho obsahu nebo neuspořádaných informací může návštěvníky webu rozptylovat a ztížit jim nalezení potřebných odpovědí. Minimalistický design pomáhá zvýšit zájem návštěvníků o vaše webové stránky.

Flat (plochý) design je formou minimalismu ve web designu. Každý prvek v něm má svůj prostor a pozadí. Vše je prezentováno v jasných, harmonických barvách. Fonty, linie a pozadí jsou výraznější, ostřejší a jasnější. Ideální ukázkou je ve světě mimo displej počítače architektura Ludwiga Mies van der Rohe dvacátých a třicátých let a její čistota a jednoduchost – ostatně jeho aforismy „méně je více“ a „bůh je v detailech“ to potvrzují.

3D

Plochý design doplnila i 3D dimenze. Neumorfismus přidává stín dvojrozměrným tvarům, jako jsou tlačítka či ikony, a tím zvýrazňuje jejich obrysy. Díky tomu vzniká vizuální reliéf, který jasněji odděluje prvky od jejich pozadí.

Ukázka neumorfismu

Ukázka neumorfismu

Ve Webnode můžete tento princip využít v každé sekci pomocí dekorativního rámečku. Díky tomu zvýrazníte obsah sekce. Také můžete přidat stín k jednotlivým tlačítkům.

Dekorativní okraj sekce a stínování

Dekorativní okraj sekce a stínování

Tmavé barvy a gradient

Na pozadí webových stránek jsou populární tmavé vzory a doplňkové barvy v jedné paletě. Měkké barevné tóny, které se stupňují od nejsvětlejší až k tmavé, šetří zrak čtenáře a umožňují mu tak vydržet u obrazovky déle.

Design webu s příběhem

Nejde jen o vizuální podobu internetových stránek. Důležitý je i příběh, který za vaším obsahem je. Se správně zvolenými obrázky a texty ho můžete podpořit.

Proč nezkusit převyprávět vaši cestu k tomu, jak jste se stali šéfkuchařem, kadeřnicí nebo automechanikem s pomocí animovaného hrdiny a hravých obrázků?

Avatary, emotikony a meme již nejsou výhradní záležitostí sociálních sítí a chatů. Dokáží odlehčit obsah, vnést do něj prvek humoru a často představit pointu rychleji než samotný text. Webové stránky se tak harmoničtěji prolínají například s obsahem na vašich sociálních sítích. Nezapomínejte ale ani na princip minimalismu.

AI chatbot

Webový chatbot může být šikovným pomocníkem, který v reálném čase komunikuje s vašimi návštěvníky. Možná webové chaty zavíráte a jste k nim skeptičtí. Chatbot může poskytovat omezené odpovědi, umělá inteligence však i tuto technologii posouvá na vyšší úroveň.

Interaktivní web design

Každá webová stránka vlastně interaguje s návštěvníkem. Často se objevují právě chatboti, formuláře, ikony a jiné formy interaktivního designu. Opravdu interaktivní stránky jdou ještě dál a umožňují návštěvníkům, aby měli nad komunikací kontrolu. Návštěvníci pak přesně vědí, jak stránkami projít, jak zanechat zpětnou vazbu a podobně.

Cílem je co nejsnadnější a zároveň pokročilá interakce se stránkami. Můžete začít analýzou cesty, kterou uživatel projde od otevření úvodní stránky až po dokončení nákupu – s tím vám pomohou třeba aplikace Smartlook nebo Hotjar. Dalším krokem může být například přidání chatbota nebo jiných interaktivních aplikací.

Z pohledu marketingu má interaktivní web design jednoduchý účel – vyzvat návštěvníka k akci a uskutečnění požadované konverze (např. registrace nebo nákupu).

Nekonvenční styly

V širším slova smyslu interaktivní webdesign vlastně vyzývá ke změně zaběhlých standardů. Pamatujete, jak jsme si říkali o obsahu nad a pod ohybem? Dnešní design umožňuje zcela nové způsoby scrollování – místo klasického směru shora dolů se můžete obsahem pohybovat i zleva doprava.

Diagonální webdesign spočívá v tom, že se do pozadí přidají prvky, které vedou čtenáře zleva doprava a pomáhají s procházením celé délky stránky. Vodorovná čára může například navést uživatele k požadovanému tlačítku.

Mikrointerakce

Mikrointerakcemi jsou myšleny malé akce návštěvníků webu, například kliknutí na tlačítko. Jejich cílem je povzbudit uživatele k nějaké činnosti nebo je od ní naopak odradit.

Animace

Animace jsou dalším elementem moderních webových stránek, který pomáhá návštěvníky dovést k požadované akci. Upozorňují na klíčová místa na webové stránce a podporují zájem uživatelů.

Příklady moderního webového designu

Profesionálně navržené šablony webových stránek od Webnode pracují s ověřenými postupy a dodržují zásady webového designu. Od přehledných blogů až po e-shopy navržené pro úspěšný prodej, v sobě šablony Webnode spojují zásadní funkčnost a podmanivou estetiku moderního webového designu.

Webový design šablon Webnode

Webový design šablon Webnode

Založte si moderní stránky s funkčním web designem ve Webnode